A parlagfű elleni védekezésről

Tájékoztatás parlagfű elleni kötelező védekezéssel és a 2019. évi határszemlével kapcsolatban

parlagfu2A közeljövőben megkezdődik mindazon területek vizsgálata, melyek parlagfűvel fertőzöttek lehetnek.
Az egészséghez való alapjog és az egészséges környezet biztosítása érdekében közös cél, hogy a parlagfű terjedését az allergén pollentermelése miatt megakadályozzuk. Hazánkban a parlagfű és egyéb allergén növények pollenjétől közel 2,5 millió ember szenved. Ráadásul az elmúlt harminc évben olyan mértékben felszaporodott, hogy Magyarországon a legelterjedtebb gyomnövénynek számít. A mezőgazdasági területek mellett az elhanyagolt önkormányzati- és közutak, vasúti pályák, azok környéke, valamint gondozatlan telephelyek, erdőirtások, erdőtelepítések a parlagfű esetében komoly pollentermelő területeknek számítanak. Ezen területek mentesítésével, a levegőbe kerülő allergén virágpor mennyisége jelentősen csökkenthető lenne.

Mindezek figyelembevételével, a jogszabály is kötelezettséget ír elő a gyomnövény elleni védekezés kapcsán. Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (továbbiakban ÉLTV) 17. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezésnek megfelelően, a földhasználó/tulajdonos/terület vagyonkezelője köteles arról gondoskodni, hogy az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozza, majd ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartsa. A védekezést mechanikai eszközökkel, vagy vegyszeres gyomirtással kell elvégezni.
A területek parlagfűvel való fertőzöttségét a települések külterületén az ingatlanügyi hatóság ellenőrzi. Az ellenőrzési időszak július 1. napján kezdődik és a vegetációs időszak végéig tart. Az ellenőrzések a feladat végrehajtására készített ütemterv, illetve a bejelentések alapján történnek, a földhasználók előzetes értesítése nélkül. A felmért, fertőzött területekről készült jegyzőkönyvek feltöltésre kerülnek egy szakrendszerbe, melyek alapján automatikusan eljárás indul a Somogy Megyei Kormányhivatal Kaposvári Járási Hivatal Agrár és Környezetvédelmi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztályán.
Ha a földhasználó/tulajdonos/vagyonkezelő védekezési kötelezettségének nem tesz eleget, a Kormányhivatal, illetve a Jegyző az ÉLTV 50. § (4) bekezdése alapján közérdekű védekezést rendel el, ami (ha a kötelezett nem mentesíti a parlagfűtől a területet azonnal) a földhasználó költségére, megbízott vállalkozóval kerül végrehajtásra.
A közérdekű védekezés költségén kívül, a mulasztónak az ÉLTV 60. § (1) bekezdés c) pontja alapján, növényvédelmi bírságot is kell fizetnie. A bírság összege a fertőzött terület nagyságától és a gyomborítottság mértékétől függően 15.000,- Ft – 5.000.000,- Ft összegig terjedhet. A bírságot minden esetben ki kell szabni, a hatóságnak mérlegelési lehetősége nincs.
A parlagfű elleni közérdekű védekezés mellett – részben azt megelőzően – május 13. napja és augusztus 31. napja között kerül sor az Agrárminisztérium által elrendelt 2019. évi határszemlére.
A határszemle során a földre vonatkozó hasznosítási, mellékhasznosítási kötelezettség vizsgálata az elsődleges cél, azonban a helyszíni ellenőrzés szempontjai július 1. napjától kiegészülnek a parlagfű elleni hatósági védekezés céljainak megfelelően.
A mulasztónak a járási hivatal – ellentétben a parlagfűmentesítési program keretében feltárt fertőzöttség esetén követendő, fentebb ismertetett eljárásrenddel -, minden esetben felhívást küld, amelyben határidőt állapít meg a kötelezettség teljesítésére, illetve a várható szankcióról is tájékoztatást ad.
Aki – a felhívás ellenére – a hasznosítási vagy mellékhasznosítási kötelezettségét nem teljesíti, földvédelmi bírságot köteles fizetni, amely a hasznosítatlan terület aranykorona értékének 2000-szeres szorzata. Ha a terület AK értéke nem szerepel az ingatlan-nyilvántartásban, a bírság összegét a településen levő szántók átlagos AK értéke alapján kell megállapítani.
A határszemle során az idei évben is felmérésre kerül a mezőgazdasági területek megközelítését biztosító dűlőutak, illetőleg a belvíz levezető árkok, csatornák állapota. Amennyiben ezek funkcióvesztése megállapítható, a járási hivatal tájékoztatja erről a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságokat (jellemzően a jegyzőt). Az e tárgyban kelt tájékoztatókra és azok eredményére a Kormányhivatalnak – a megkeresett hatóság megjelölésével – ki kell térni a határszemléről szóló, az Agrárminiszternek címzett beszámolóban is.
A parlagfűmentesítési program kezdetéig, a hasznosítatlanul talált területek esetében a felszólításokban jelzésre kerül a földhasználó/ingatlantulajdonos részére, hogy az érintett terület parlagfűvel fertőzött és ismételt tájékoztatás kerül megküldésre arra vonatkozóan, hogy a parlagfű fertőzés július 1. napját követően milyen szankcióval jár.
Fentiek alapján, július 1. napját követően, a parlagfű fertőzés és a hasznosítási kötelezettség nem teljesítése két külön eljárást von maga után. A két eljárás közti jelentős különbség, hogy parlagfű fertőzöttség esetén a növényvédelmi bírság kiszabása elkerülhetetlen.

Kovács Gréta
jegyző