Felelős állattartás

Figyelemfelhívás a felelős állattartásra az Állatok Világnapja alkalmából

Az állatok védelmére, az élővilág sokszínűségének fontosságára hívja fel a figyelmet az Állatok Világnapja, amelyet 1931 óta ünneplünk minden évben Szent Ferenc emléknapján, október 4-én. Az állatvédelem napjaink egyik fontos társadalmi kérdésköre, ennek érdekében a jelenleg hatályos szabályozás egészét áthatja a „jó gazda gondosságának” vezérelve.

A rendőrség a civil szervezetek és a menhelyek gyakran beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, aminek köszönhetően már sokan ismerik ezt a fogalmat, vagy legalább hallottak már róla, de sajnos az állattulajdonosok kisebbik fele az, aki ennek megfelelően él együtt állatával, gondoskodik róla. Mit is jelent valójában a felelősség? Egy felelős gazda, mielőtt magához venne egy állatot, jól átgondolja döntését, utána olvas a választott faj, illetve fajta szükségleteinek, hogy milyen környezetre/élettérre, mennyi mozgásra, milyen ellátásra, táplálásra van szükség, legyen az kutya, macska, hal, madár vagy bármilyen más állatfaj.

Az állatok előtt mindig legyen elegendő tiszta, friss víz. A kutya például a szomjúságot sokkal rosszabbul tűri, mint az ember. A helyes, minőségi táplálással rengeteg betegséget megelőzhetünk. Fontos, hogy az állatok a nekik megfelelő minőségű, mennyiségű és összetételű tápot kapjanak, tekintettel életkorukra illetve esetleges betegségükre. A kutyákkal kapcsolatosan rendkívül fontos momentum, a foglalkozás, tanítás. A kutya magától nem lesz jól nevelt és szófogadó. Nem csak kutyáknak, macskáknak, illetve nagyobb emlősök, hanem a lakásban tartott kisállatoknak (hörcsög, madár, hal, stb.) is van mozgásigénye, amit még a hazahozatal előtt gondoljunk át, és teremtsünk meg számára az ideális feltételeket.

A kötelező illetve ajánlott oltásokat mindig időben adassuk be nekik, illetve 3 havonta féregtelenítsük is kedvencünket. Minden évben több ezer olyan kutya/macska jön a világra, ami vagy az utcán, vagy a gyepmesteri telepeken végzi. A felelős gazdák, akik nem tenyésztők ivartalaníttassák kedvencüket. Ez egyszeri költség, ami utána többszörösen megtérül. Szintén a felelős állattartás egyik fontos része az egyedi azonosítás. Számos kutya azért nem kerül vissza eredeti gazdijához, mert megtalálói, nem tudják azonosítani. Ennek a legkorszerűbb módja, amely már 2014. január 1. óta kötelező is, egy apró microchip, amit az állat bőre alá ültetnek be. Ez a chipszám bekerül egy központi adatbázisba a gazda adataival együtt, így ha az állatot megtalálják és leolvassák az azonosítószámát, akkor már tudják is értesíteni a tulajdonost. Mindig legyünk tekintettel környezetünkre.

A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt.-vel közös programsorozatot indított „Állatvédelmi Hetek” néven. Szeretettel várjuk 3-4 fős (két szülő és gyermek/gyermekek) családok jelentkezését a 2023. október 14-én megrendezésre kerülő „Állati jó család” elnevezésű rendezvényünkre Kaposvár belvárosába. A nevező csapatoknak állatvédelemmel és felelős állattartással kapcsolatos feladatokat kell megoldaniuk az előre kialakított állomásokon. A legjobban teljesítő csapatok díjazásban részesülnek.

A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!

Regisztráció és bővebb információ a: rendezveny@sefag.hu , valamint a saarygl@somogy.police.hu címeken lehetséges.

NE ADJON ESÉLYT A BŰNÖZŐKNEK!

Legyen óvatos!

Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válik értesítse a rendőrséget az ingyenesen hívható 112-es segélyhívó számon!